CONCURSUL “DANSĂM PENTRU SĂNĂTATE” LA LICEUL DE ARTE “CONSTANTIN BRĂILOIU”
TIRGU JIU, 7.04.2016
Concursul face parte din proiectul “Invitaţie la sănătate” (inclus în CAER 2016) fiind inițiat de Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Constanța si implementat in judetul Gorj de catre Liceul de Arte “Constantin Brailoiu” si Colegiul Auto “Traian Vuia”din Targu Jiu. Scopul proiectului este dezvoltarea comportamentelor prosociale, prin implicarea elevilor în activităţi de consiliere de grup şi competiţii cultural artistice: dans, arte vizuale
Pe 7 aprilie 2015,de „Ziua mondială a Sănătății” a avut loc Concursul de majorete
“DANSĂM PENTRU SĂNĂTATE” ce a avut drept scop stimularea motivatiei practicării unui stil de viată sănătos, prin activarea energiei pozitive a copiilor, într-o provocare competitivă, constructivă, mișcarea devenind antidotul care combate plictiseala, pierderea timpului, neimplicarea/ atracţia către riscuri,locul I fiind obtinut de catre echipa de majorete a Liceului de Arte .
In data de 1 Iunie 2016, cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului Liceul de Arte va participa la concursul de lucrări – artă vizuală:“În armonie cu Mine și cu Ceilalți”: desene pe calculator, pictură, grafică, colaje.Sloganul elevilor de la Liceul de Arte este: , » Iubeste Arta in tine ,nu pe tine in Arta »