La data de 1.09.1958 fost infiintata „Scoala de Muzica si Arte Plastice” Tg-Jiu care si-a deschis portile, avand 47 de elevi si urmatorii profesori: Ion Tanase, Ion Dragomir si Toma Berdus (vioara) , Edith Tanase (pian), Ladislau Racotzi (vioara si cello), I. Andrei , Ion Savu si Vasile Cherciu (instrumente de suflat), Maria Racotzi (cello) si Anca Zgarbura (arte plastice).

Initial scoala de muzica si arte plastice si-a desfasurat activitatea pe str. Grivita in casa Culcer. Mai tarziu, urmare a cresterii numarului de elevi, scolii i s-a pus la dispozitie cladirea din str. Siret, nr. 28.

Nu erau suficiente instrumente si partituri muzicale, iar elevii proveneau din scolile din Tg-Jiu si din alte localitati ale judetului, frecventand cursurile dupa orele de la scolile generale de unde proveneau.

Numarul elevilor a crescut, astfel ca in 1969/1970 cursurile scolii au fost urmate de 365 elevi scolari si 30 prescolari.

In scoala au venit noi cadre didactice : Toma Orzeanu, Pantelimon Popescu, Serban Vasiliu, Janina Prelipceanu, Ecaterina Sbenghe, Petre Salceanu, Stela Cristofaru, Andrei Baciu si Profira Negru.

La finele fiecarui an scolar elevii si cadrele didactice prezentau spectacole si expozitii de arta plastica coordonate de Ana Zgarbura si Nicolae Gheorghe.